9857
عادل؛ بزرگترین مانع بازگشت مزدک!
18 مرداد 1398
240
ایرانی
آنکه میوه ممنوعه را پس زد، هنوز در بند سلیقه‌ها گرفتار مانده؛ وای به مزدک که شهد آن را هم چشیده است

روزنامه گل- رسول بهروش

بعد از دو هفته جنجال رسانه‌اي و خبري، بالاخره يكي از مديران ارشد سازمان صداوسيما صلاح دانست در مورد مهاجرت مزدك ميرزايي به انگلستان و احتمال همكاري او با شبكه ماهواره‌اي ايران اينترنشنال موضع بگيرد. اين رسالت خطير، بر دوش  مرتضی میرباقری، معاون سيما قرار گرفت؛ مردي كه كوچ ميرزايي را يك اشتباه استراتژيك خوانده و همكاري‌اش با شبكه مزبور را ناشي از فهم سياسي پايين مزدك قلمداد كرده است. عبارت مهم‌تر در جملات او اما چيز ديگري است؛ آنجا كه معاون سيما به گزارشگر مهاجر چراغ سبز نشان داده و گفته: «ما علاقه‌مند هستیم مزدک میرزایی واقعا به کارش برگردد. شرایط کاری هم برای ایشان کاملا فراهم است.» اظهارنظر ميرباقري در شرايطي انجام مي‌شود كه بسياري از دوستان و نزديكان مزدك در اين چند روز به او پيغام داده‌اند و از اين گزارشگر بي‌حاشيه خواسته‌اند قبل از ظهور در شبكه ايران اينترنشنال و گذشتن كار از كار، به ايران برگردد. سوال كليدي اما اينجاست كه مزدك با چه تضميني مي‌تواند به این دعوت‌ها پاسخ مثبت بدهد و خاطرجمع باشد كه شرايطش ايده‌آل خواهد بود؟ او این روزهای آخر بعد از 20 سال كار با کیفیت و بدون جنجال به اندازه كافي جدي گرفته نمي‌شد، چه برسد به حالا كه به هر حال يك تصميم جنجالي گرفته و به راحتی می‌تواند حدس بزند این موضوع برایش پیامدهای منفی خواهد شد.

اصل داستان این است که مدیران صداوسیما طی سال‌های گذشته در اثبات حسن نیت‌شان (هم به کارکنان و هم به مخاطبان) ناتوان بوده‌اند و اساسا همین مساله هم منجر به پدید آمدن شرایط فعلی شده است. مزدک میرزایی از جمله گزارشگرانی بود که طی سال‌ها فعالیت، حتی یک سطر حاشیه هم نداشت و همیشه بی‌سروصدا کارش را می‌کرد. همین امروز به موضع‌گیری‌های امثال خیابانی و جاودانی در مورد او نگاه کنید و ببینید که چطور از تصمیم رادیکال مزدک متحیرند. حقیقت آن است که رساندن یکی مثل او به نقطه جوش، هنری بود که فقط مدیران فعلی صداوسیما داشتند. حالا هم به زبان عامیانه به مزدک پیغام داده‌اند که: «برگرد، با تو کاری نداریم.» اما او چگونه به این وعده اعتماد کند؟ مگر قبل از اینکه پیشنهاد مهاجرت را بپذیرد، چقدر جدی گرفته شد؟ آخرین مسابقه مهم فوتبال که میرزایی در ماه‌های منتهی به مهاجرتش گزارش کرد کدام بازی بود؟ حتی گفته می‌شود برای میرزایی در مسیر تولید یک مستند در مورد تاریخچه تیم ملی هم مشکلات زیادی به وجود آوردند. پس از کوچ از ایران هم به بدگمانی در مورد او ادامه دادند؛ تا جایی که بهتان عجیب خارج کردن بخشی از آرشیو صداوسیما به او بسته شد و البته معاون سیما همین دیروز آن را تکذیب کرد. هرچند همه ما امیدواریم مزدک برگردد و با آن شبکه همکاری نکند، اما آیا سیاست‌های صداوسیما مخصوصا در سال‌های اخیر، جایی برای دلگرمی میرزایی باقی می‌گذارد؟

مزدک میرزایی البته برای برنگشتن یک دلیل بزرگتر هم دارد؛ یک برهان مجسم به اسم عادل فردوسی‌پور که از بین میلیون‌ها ایرانی، یک نفر هم نمی‌داند به چه جرمی از صداوسیما رانده شده است. عادل در آخرین جشنواره سازمان جایزه بهترین مجری و تهیه‌کننده را از مردم گرفت، اما حدود یک هفته بعد برنامه‌اش را پایین کشیدند و حالا پنج ماه است که به هیچکس در این مورد جواب نمی‌دهند. توجه داشته باشید که گفته می‌شود پیشنهاد همکاری با شبکه ایران اینترنشنال قبل از مزدک میرزایی به عادل فردوسی‌پور ارایه شد، اما او این پیشنهاد را رد کرد و با وجود بی‌مهری‌ها در ایران ماند. وقتی صداوسیما برای گزارشگر، برنامه‌ساز و مجری موفق و پاک‌دستش در دو دهه گذشته اینقدر احترام قائل نیست که شرایط بازگشت به کار او را فراهم کند و یا حداقل دلایل حذفش را به مردم بگوید، امثال مزدک میرزایی با چه تضمینی باید برگردند؟ آنکه میوه ممنوعه را پس زد، هنوز در بند سلیقه‌ها گرفتار مانده؛ وای به مزدک که شهد آن را هم چشیده است!


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها