نشد که خودم را ثابت کنم اما هر موقع بخواهند چشم بسته برمی‌گردم
9827
شریفی: زبانم بند آمد بعد آن‌همه تعریف کالدرون گفت باید بروم
16 مرداد 1398
216
ایرانی
شماره 10 پرسپولیس آخرین نفر قرارگرفته در لیست مازاد کالدرون بود که ناراحت است آن اتفاقاتی که در تیم محبوبش دنبالش بود، محقق نشد.

مرتضی پیچکا / شماره 10 پرسپولیس آخرین نفر قرارگرفته در لیست مازاد کالدرون بود که ناراحت است آن اتفاقاتی که در تیم محبوبش دنبالش بود، محقق نشد. مهدی شریفی که به‌نوعی هنوز از تناقض‌های کالدرون که ابتدا او را عالی خواند و بعد در لیست مازاد قرار داد، متعجب است از تجربه جدیدش در آذربایجان می‌گوید و اینکه هر موقع او را بخواهند با تمام توان بازخواهد گشت. شریفی دلیل سکوتش را هم می‌گوید اینکه نخواسته هیچ حرفی بزند تا پرسپولیس از مسیر موفقیت خارج‌شده و به حاشیه برود.

از ماجرای قرار گرفتن در لیست مازاد و فسخ قرارداد با پرسپولیس شروع کنیم. چه اتفاقی افتاد؟

شرایط خیلی خوبی در اردوی ترکیه داشتم و بسیار راضی‌کننده بود. این رضایت را می‌توانید از کادر فنی، بازیکنان و مدیرعامل هم بپرسید چون در پست خودم یعنی نوک کار می‌کردم و بلد بودم چه باید کرد. حتی کالدرون که از عملکردم راضی بود به من گفت تو با این شرایط چطور کم بازی کردی که در جواب گفتم چون وینگر بودم اوضاع طوری نبود که خودم را بهتر نشان بدهم و اصلاً خودم هم راضی نبودم. بعد از اردوی خوب ترکیه بازی با سایپا انجام شد که با کالدرون صحبت کردم. آنجا کالدرون به من گفت مهدی تو را خیلی دوست دارم اما نمی‌دانم چه باید بگویم. باور کنید زبانم بند آمده بود که چرا حرفی که زده بود به‌یک‌باره این‌طور شد. کالدرون به من گفت باید جایی باشی که بازی به تو برسد و من هم گفتم این حق طبیعی شماست که بازیکنی را بخواهید یا نه. حتی گفتم الان این حرف شما کمی دیر است و این تنها حرفی بود که به او زدم. کالدرون از من عذرخواهی کرد و گفت خودم هم ناراحت هستم. بعد از آن‌هم خداحافظی کردم اما واقعاً روی من بابت هواداران تیم های قبلی خیلی فشار بود. خیلی ناراحت بودم و به همین خاطر چند روزی با خانواده به سفر رفتم تا بتوانم ذهنم را ریکاوری کنم. بعد هم که برگشتم و با باشگاه صحبت کردم و کار به فسخ قرارداد رسید.

به‌نوعی تو هم حرف سروش را می‌زنی که ازنظر زمانی رفتار غیرحرفه‌ای با تو و دیگر بازیکنان شد.

غیرحرفه‌ای بود چون دیگر زمانی نداشتیم. بازیکن در پرسپولیس بود و همه ازجمله خود من هم این انتظار را داشتیم که بیرون برویم. اما راستش را بخواهید با شرایط خوبی که داشتم اصلاً فکر نمی‌کردم یکی از گزینه‌ها باشم. انگیزه زیادی داشتم و حتی تعطیلات فصل را هم تمرین می‌کردم تا محکم کارکنم اما قسمت نبود.

بعد از آمدن مایگا خیالشان راحت شده بود که گفتند تو را نمی‌خواهند.

صحبت در تیم از ابتدا این بود که می‌خواهند مهاجم بگیرند. بااین‌حال در سیستم 3-3-4 کالدرون به من گفت در اصل وینگر نیستی تنها در حمله راست و در دفاع سر جای خودت بازی می‌کنی. دیگر با سیستم 1-3-2-4 برانکو کار نمی‌کردیم و این شانس را داشتم. این نگاهی بود که کالدرون داشت و نخواستن من هم شاید فنی بود اما این‌طوری که با من صحبت کرده بود و یک هفته بعد این حرف را زد برایم عجیب بود. حتی آن‌قدر از من راضی بود که کریم باقری هم می‌تواند این مسئله را اعلام کند.

با کریم باقری هم‌صحبت داشتی؟

روزی که کالدرون با من صحبت می‌کرد و از شرایط خوبم می‌گفت همان موقع آقا کریم هم بودند. حتی همان موقع هم آقا کریم گفت فرصت خوبی است که خودت را نشان بدهی و چون پرسپولیس را دوست داشتم انگیزه و اشتیاقم چند برابر بود. مربی تیم عوض‌شده بود و همه اتفاقات برای من جدید بود. به‌هرحال قسمت نبود و بااینکه برایم سخت بود اما از کسی ناراحت نیستم.

حالا با این شرایط از توافق برای جدایی‌ات راضی بودی؟

من وقتی به باشگاه خیلی طلب داشتم. باور می‌کنید آن‌قدر به باشگاه نرفته بودم که برای رفتن از برنامه‌های مسیریاب استفاده کردم چون یادم رفته باشگاه کجا دقیقا قرار دارد. وقتی به باشگاه رفتم از من پرسیدند که مهدی چه می‌خواهی بکنی که من گفتم دنبال جدا شدن هستم. در فضایی کاملاً دوستانه و صمیمی این اتفاق افتاد. من خیلی طلب داشتم و زمان زیادی بود که پول نگرفته بودم. صورت‌حساب من را آوردند و قرار شد در اولین فرصت‌طلب من را بدهند. من پرسپولیس را واقعاً دوست دارم و به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهم کوچک‌ترین حاشیه‌ای برایش درست شود.

پس بازهم دریافتی نداشتی؟

بله نداشتم و توافق شد که در اولین فرصت برایم واریز داشته باشند.

برگردیم به حضورت در پرسپولیس که وقتی آمدی گفتند باشگاه تو را خواسته نه برانکو. چطور با این شایعات کنار آمدی و چه شد که نظر برانکو را جلب نکردی؟

من قبل از ثبت قرارداد با برانکو صحبت کردم و به من گفت که بازی تو را دوست دارم اما ازنظر بدنی عقب هستی و باید خیلی زود برگردی. آن موقع که سپاهان بودم تیم پایین جدول بود و وقتی تیم خوب نباشد بازیکن هم خوب نیست. من در سپاهان بعد از برگشتن از تراکتورسازی هافبک وسط و راست بازی کردم و توانستم 4 گل و 4 پاس گل بدهم که فکر نمی‌کنم آمار بدی برای بازیکن در آن شرایط باشد. آن موقع خیلی تیم‌ها من را می‌خواستند اما مذاکره من با پرسپولیس و امضای قراردادم تنها 5 دقیقه طول کشید چون دلم با این تیم بود و الان هم به هر تیمی بروم قلبم با این تیم است. آن موقع هم که آمدم پرسپولیس محروم بود اما ماندم و قرضی به تیمی نرفتم. از لحاظ بدنسازی می‌خواستم با مارکو کار کنم که خیلی تعریف از او شنیده بودم. بابت شرایط مسابقه هم در روزهای ریکاوری و مسابقه دوستانه سعی داشتم خودم را در شرایط بازی بگذارم هرچند که این با یک بازی رسمی خیلی متفاوت بود. به‌هرحال شرایطم خوب بود و آمادگی کامل داشتم و من را برانکو در سمت راست گذاشت. در بازی اول مقابل سپیدرود هم هافبک راست بودم آن‌هم برای من که بازیکنی چارچوب شناس هستم و با این خصیصه به فوتبال ایران معرفی شدم. آن موقع در سپاهان احسان حاج صفی، خلعتبری و نویدکیا توپ‌ها را می‌ریختند و گل می‌زدم.

مثل گلی که به پرسپولیس زدی؟

بله آن موقع خیلی بچه بوم... احسان کشید و خلعت داد و من به نیلسون گل زدم. وقتی از باکس دور باشم مسلماً عملکرد من پایین می‌آید و راضی‌کننده نیست.

در مقطعی از فصل علیپور همان بازیکن همیشگی نبود. به‌خصوص وقتی به‌روزهای پایانی فصل می‌رسیدیم و آمار قوی نداشت.  در آن مقاطع احساس نمی‌کردی باید به تو فرصت داده شود؟

آقای برانکو خیلی با من صحبت می‌کرد. هر دفعه که با من حرف می‌زد باورم نمی‌شد و مدام می‌گفت خیلی حرفه‌ای کار و تمرین می‌کنی و قطعاً به تو فرصت می‌رسد. 

اما برانکو خیلی سخت دست به ترکیب خودش می‌زد؟

برانکو به من آخر فصل گفت هرکسی جدا شد تو نباید بروی و گفت فصل آینده در پست خودت از تو رونمایی خواهم کرد. حتی خبرنگاران از او پرسیدند چرا مهدی شریفی نوک نیست و گفت تشخیص می‌دهم وینگر راست باشد. من وینگری بودم که بیشتر رو به عقب بودم تا به جلو و از آنجایی که باید مؤثر باشم دور می‌شدم و اوج کار من به دروازه نزدیک شدن و سانتر بود. امسال هم تمام سعی خودمان را کردیم که باقدرت کار کنیم که نشد.

یعنی اگر می‌ماندی می‌توانستی کار را دست بگیری؟

من همان قدری که پارسال بازی کردم امسال اگر بودم می‌توانستم مؤثر باشم. بازیکنی که به تیمی می‌آید نشان دادنش در یک تیم گل و پاس گل دادن است. واقعاً در چه شرایطی می‌توانستم گل یا پاس گل بدهم. من در پست خودم نبودم و نتوانستم اما اگر امسال بودم خیلی مؤثر کار می‌کردم.

یک اردویی را با پرسپولیس رفتی که کامل به سیستم فکری کالدرون شناخت پیدا کردی. این مربی چه ویژگی‌هایی دارد و چقدر او را متفاوت‌تر از برانکو دیدی؟

قطعاً کالدرون و برانکو دو شخصیت متفاوت هستند. ما زمان زیادی با کالدرون کار نکردیم و اوج کار یک مربی در انتخاب ترکیب و هدایت در بازی است. بااین‌حال کالدرون خیلی باانگیزه و انرژیک است و آن را به تیم منتقل می‌کند. مربی‌ای که نشان داده برایش هیچ‌کس فرقی ندارد و هرکس که در تیم خوب باشد از او بازی خواهد گرفت. با کسی تعارف ندارد و دوست دارد که ترکیب موردعلاقه‌اش را بازی بدهد. یک مربی با تفکرات هجومی که ترسی ندارد و مدام باید تیمش حمله کند.

حتی چندین بار هم گفته که باید جام‌های قهرمانی را پرسپولیسی‌ها کنار بگذارند.

روز اولی که آمد گفت من فینال جام جهانی بودم و قهرمانی آوردم. من این جام و قهرمانی‌ها را کنار می‌گذارم و شما هم قهرمانی را کنار بگذارید تا ذهنتان برای فصل جدید آماده باشد چون قهرمانی چهارم سخت‌تر از سومی است و باید محکم‌تر باشید. امیدوارم این اتفاق بیفتد و هواداران تیم محبوبم باشند و موفقیت‌های این تیم را ببینند.

پس تو هم می‌گویی کالدرون عاشق ترکیب هجومی است؟

بله و تمام سعی او این است که ترکیب تیمش هجومی باشد. ترکیبش 3-3-4 است و این یعنی هم هجومی و دفاعی تیم کار می‌کند و دفاع از همان جلو خواهد بود که بازیکنان پرس می‌کنند. این چیزی است که ترکیبش نشان بدهد و شاید در ادامه با شناخت بیشتر از فوتبال ایران نظر دیگری داشته باشد.

در مورد روستایی و عبدی که این روزها صحبت می‌کنند بگو و این تازه‌واردها را چطور می‌بینی؟

بازیکنان خوبی هستند و پرسپولیس بازیکن بد ندارد. این جوانانی که شما گفتید خیلی خوب هستند و امثال محمدامین اسدی و سعید کریمی هم که رفت خیلی خوب هستند. محمد این است که این بازیکنان قدر پیراهن پرسپولیس را بدانند و اینکه متوجه باشند کجا حضور دارند. من مدام این صحبت‌ها را با آن‌ها داشتم و تأکید می‌کردم که باید باانگیزه کار کنید چون اگر بروید برگشتن به این آسانی‌ها نیست و این فرصت همیشه پیدا نمی‌شود. امیر روستایی و عبدی بسیار بازیکن خوبی هستند و در کنار علیپور که آقای گل تیم و لیگ است باید استفاده شوند.

در مورد خودت فکر می‌کنی این فرصت که یک مقطع به دست آوردی برایت تمام‌شده یا با سن و سالی که داری برمی‌گردی و دوباره کارت را انجام دهی؟

آرزوی من پوشیدن پیراهن پرسپولیس بود که پوشیدن شماره 10 آن برایم یک افتخار بود. هر وقت پرسپولیس بخواهد چشم‌بسته برخواهم گشت.

در مورد آینده بگو که چه تصمیمی داری؟

من صحبت نمی‌کنم و وقتی حرف می‌زنم همه‌چیز را می‌گویم. من با باشگاه پرسپولیس کاملاً فسخ کردم. خیلی تیم‌ها به من لطف کردند و تماس داشتند و دست همه درد نکند و عذرخواهی می‌کنم که قسمت نشد در خدمتشان باشم. به همه گفتم یک هفته از شما وقت می‌خواهم چون با یکسری تیم‌ها مذاکره داشتم. چند تیم خارجی با من مذاکره کردند که یکی از آن‌ها تیمی است که در آذربایجان یک کشور اروپایی است و امید زیادی به حضور در لیگ اروپا دارد. این خیلی اتفاق خوبی است تا در اروپا خودم را نشان بدهم برای آینده من خوب است تا بتوانم خودم را ثابت کنم. زمان زیادی ندارم و باید هرچه زودتر از نظر ذهنی، بدنی و فوتبالی خودم را بالا بیاورم تا یک نماینده خوب برای ایران و فوتبال کشورم باشم.

پیمان بابایی هم در این کشور فوتبال بازی می‌کند. صحبتی با او داشتی و چقدر شناخت از این تیم آذربایجانی داری؟

من با نمایندگان این تیم صحبت داشتم و امکاناتشان را که دیدم همه‌چیز خوب بود و اصلاً قابل مقایسه نبود. بازیکنان باکیفیتی دارند که از کشورهای مختلف آمدند و از نظر مالی هم پیشنهادشان راضی‌کننده بود. این تیم سال گذشته در فینال جام حذفی بود کارها نهایی شده و مانده آنجا بروم تا قرارداد امضا شود.

تو در تیم ملی کی روش چند بازی انجام دادی و عضو تیم امید هم بودی اما بگو چه شد که به یک‌باره از سپاهان به‌عنوان موتور گلزنی این تیم رفتی؟

من مصدوم شدم و دوست نداشتم رسانه‌ای شود. من هر دو مچ پایم را عمل کرده بودم و آقای قلعه‌نویی هم به من لطف داشت و تیم قوی پزشکی تراکتورسازی خیلی به من کمک کرد. با این شرایط خیلی سخت است که بتوانی به فوتبال برگردی و این باعث شد که مهدی شریفی افت کند. افت من در دوران نقاهتم بود و در زمان یحیی گل محمدی آقای گل جام حذفی شدم اما تیم دیگر نمی‌توانست یار بگیرد. مجبور بودم به سپاهان برگردم و شرایط تیم اصلاً خوب نبود. قبل از آن در سپاهان بسیار خوب بودم و گل قهرمانی را زدم.

به پرسپولیس آمدی فکر می‌کردی همان شریفی بشوی؟

من همان شریفی بودم و آن سال حتی من را آقای ابراهیم‌زاده به‌عنوان هافبک وسط استفاده می‌کرد. من اگر بازیکنی بودم که سرجای خودم بازی می‌کردم به‌راحتی در باکس قرار می‌گرفتم گلزنی می‌کردم. خیلی‌ها گفتند در پرسپولیس هستی و بازی نمی‌کنی ناراحت نیستی؟ من برانکو را خیلی دوست دارم و بااینکه بازی نمی‌کردم خیلی چیزها از او و پرسپولیس یاد گرفتم و تجربه‌ام زیاد شد. مگر می‌شود من لطف هواداران پرسپولیس را فراموش کنم. چند روز است هنوز بغض دارم و بااینکه همه اتفاقات خوب و یک تیم خوب برایم فراهم‌شده اما از رفتن به پرسپولیس خوشحال نیستم. واقعاً جدایی از بچه‌ها و هواداران برایم سخت است اما این اصل حرفه‌ای بودن است که بروم و به فکر آینده‌ام باشم. بدون دردسر آمدم خیلی حرف زدند و بدون دردسر هم رفتم و بازهم خیلی حرف زدند.

پوشیدن پیراهن 10 هم خیلی برای تو مسئولیت داشت؟

من یک‌عمر 20 پوشیدم و یک سال به خاطر سندرم دان 47 پوشیدم. وقتی به پرسپولیس آمدم گفتند برانکو خواسته من شماره 10 را بپوشم. این مسئله برای من یک افتخار بود اما مسئولیت سختی داشتم. باروی باز این پیشنهاد را قبول کردم و انگیزه زیادی داشتم اما نشد دیگر!

این قول را به هواداران پرسپولیس می‌دهی که باقدرت برگردی؟

هر موقع بخواهند بدخواهم گشت. من نیاز به بازی در شرایطی دارم که به ذهنیتم نزدیک است.

در آذربایجان هم کمی زمان می‌برد تا جا بیفتی؟

مدیرعامل و سرمربی این تیم خیلی دوست داشتند من به آذربایجان بروم. سرمربی این تیم کاپیتان تیم ملی آذربایجان بود و گفت بازی و سبک بازی تو را دوست دارم. من حتی گفتم بازیکن نوک هستم و قضاوت شما پرسپولیس نباشد اما او گفت تو مهاجمی هستی که من دوست دارم.

زمان حضورت کم بود اما هم 10 پرسپولیس را پوشیدی و هم قهرمانی به دست آوردی و کلی افتخارات کسب کردی.

من قهرمانی داشتم و این قهرمانی‌ها به کلکسیون افتخاراتم اضافه شد. در پرسپولیس هم شماره 10 را پوشیدم و هم فینال آسیا را تجربه کردم و دو قهرمانی حذفی و لیگ را به دست آوردیم. شماره 10 تیمی را پوشیدم که علی دایی آن را برتن داشته است. واقعاً نامردی است که مسائل منفی کوچک را بزرگ کنم. باید از هواداران، کادر فنی، کادر مدیریتی و بازیکنان تیم تشکر کنم و ضمن آرزوی موفقیت برایشان حلالیت بخواهم. از خبرنگاران هم عذرخواهی می‌کنم چون حرف نمی‌زدم چون دلیلش این بود که هر حرفی می‌زدم تیم به حاشیه می‌رفت.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها