9794
شاهد از غیب رسید
14 مرداد 1398
197
ایرانی
کمدین هوادار استقلال با ادبیاتی زننده و باورنکردنی از خجالت تیم رقیب در می‌آید و حرف‌هایی می‌زند که آدم فکر می‌کند در خواب و خیال شنونده آن است

روزنامه گل- قرار بود لیگ نوزدهم حرفه‌ای از دهم مرداد شروع شود و اگر این قرار پابرجا می‌ماند، همه ما الان باید خودمان را برای برگزاری مسابقات هفته دوم آماده می‌کردیم. با وجود این، آغاز لیگ را به تعویق انداختند و در تشریح دلایلش گفتند زیرساخت‌های امنیتی فراهم نیست. اواخر فصل گذشته مسابقات زیادی در شهرهای مختلف به جنجال کشیده شد و مسوولان مربوطه برای جلوگیری از تکرار آن فجایع، تصمیم گرفتند باشگاه‌ها را ملزم به افزایش امنیت ورزشگاه‌ها کنند. خواسته فدراسیون هم روشن بود؛ شماره‌دار شدن صندلی‌ها، نصب دوربین‌های مداربسته و فروش الکترونیکی بلیت. نه اینکه این اقدامات بد باشد، اما واضح است که حتی در صورت اجرای مطلوب تمام این پیش‌شرط‌ها، باز هم فضای امن مورد انتظار در ورزشگاه‌ها به وجود نخواهد آمد. دلیل این مساله هم روشن است؛ اینکه بسیاری از طرفداران فوتبال در ایران در حوزه «فرهنگ هواداری» دچار مشکل هستند. آنها نمی‌فهمند که اصل اختراع فوتبال برای لذت بردن است و تصور می‌کنند هر چه بیشتر همدیگر را خراش بدهند، آدم‌های متعصب‌تری هستند. این یک بحث فرهنگی است، وگرنه مگر آدم‌های سنگدلی که در فضای بیرون ورزشگاه اصفهان چشم یک هوادار پرسپولیس را کور کردند، با بلیت‌فروشی الکترونیکی و صندلی شماره‌دار قابل کنترل هستند؟

اینکه می‌گویند شاهد از غیب رسید، همین داستان شوخی با لوگوی استقلال روی آنتن زنده و تبعات آن است. یک نفر یک حرفی زده که اصلا هم درست نبوده، اما پیامدهای آن هولناکتر از خود داستان است. ناگهان به مجری خاطی به شکلی وحشتناک حمله می‌شود، از آن طرف کمدین هوادار استقلال با ادبیاتی زننده و باورنکردنی از خجالت تیم رقیب در می‌آید و حرف‌هایی می‌زند که آدم فکر می‌کند در خواب و خیال شنونده آن است. بقیه داستان هم که روشن است؛ اردوکشی هواداران دو تیم در فضای مجازی و قیل و قال و ناسزاگویی‌هایی که آن سرش ناپیداست. توجه داشته باشید لطفا؛ این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که هنوز لیگی در کار نیست و مردم به امور یومیه خودشان مشغول‌اند. با این فضا واقعا فکر می‌کنید اگر لیگ شروع شود و مثلا پرسپولیس و استقلال در همان هفته‌های سوم و چهارم به هم بخورند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

صندلی‌ها را شماره‌دار کنید و حتما هم بلیت اینترنتی را مطابق همین شماره و با نهایت دقت به فروش برسانید. دوربین مداربسته هم بگذارید؛ هم درون ورزشگاه و هم در فضاهای بیرونی آن. در عین حال اما یقین داشته باشید تا زمانی که فرهنگ هواداری اصلاح نشود، داستان این پرخاشگری‌ها ادامه خواهد داشت. هر که هستید و در هر جایگاهی که قرار دارید، اول تلاش کنید به برخی از جماعت کوردل هوادار فوتبال یاد بدهید هیچ چیز بالاتر از کرامت انسانی نیست و نباید جان و سلامتی یا آبرو و اعصاب همدیگر را به خاطر فوتبالیست‌های میلیاردی‌بگیر یا تیم‌هایی که ساخته دست خودمان هستند، لگدکوب کنیم. این از هر چیز دیگری واجب‌تر است.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها