9793
ته جیب مردم «پول» نیست، وزیر جوان!
14 مرداد 1398
182
ایرانی
نمي‌شود نان ملت را تامين نكرد و صرفا با بگير و ببند و افشاگري و ابراز نگراني دنبال تعطيل كردن سايت‌هاي شرط‌بندي رفت

روزنامه گل- رسول بهروش

يكي از اتفاقات خبرساز اين روزها آن است كه آذري جهرمي به كساني كه در اين هفته ازدواج كنند وعده داده تا پايان سال مي‌توانند از اينترنت رايگان بهره‌مند شوند. كاملا قابل درك است كه وزير ارتباطات صرفا در محدوده اختيارات خودش تسهيلاتي را براي ترغيب جوانان به ازدواج در نظر گرفته باشد و از اين جهت نمي‌توان همه مشكلات جدي و ساختاري جامعه را متوجه يكي مثل او دانست، اما در عين حال پشت چنين اظهارنظرهايي، بيم «آسان‌نمايي» مساله وجود دارد. اينكه تصور كنيم با اقداماتي مثل اهداي اينترنت رايگان به تازه مزدوجين يا عدم ثبت طلاق در يك روز خاص از سال مي‌توانيم به تحكيم بنيان خانواده در ايران كمك كنيم، بيش از حد خوشبينانه و سهل‌گيرانه است.

در بسياري از مباحث اجتماعي كشور، جاي خالي برخورد جدي و اصولي با مسايل توي ذوق مي‌زند. نكته، بسيار ساده‌تر از آن است كه حتي نياز به گفتن داشته باشد. آنچه جوانان را به شكل واقعي راغب به تشكيل خانواده مي‌كند، برخورداري از حداقل تمكن و توانايي مالي است، نه اينترنت رايگان! طبيعتا جواني كه بتواند كار كند و پول در بياورد، شوق بيشتري خواهد داشت كه ميل طبيعي‌اش براي تشكيل زندگي را پي بگيرد و بر آن جامه عمل بپوشاند. براي انبوه جوانان بيكار اين سرزمين شغل واقعي و سودمند بسازيد؛ در اين صورت آنها بدون اينترنت رايگان هم زن خواهند گرفت و در هر روز مجازي براي ثبت طلاق هم از هم جدا نخواهند شد! همين آقاي وزير ارتباطات اخيرا در مورد افزايش خوفناك نرخ قماربازي و شرط‌بندي در ايران هم ابراز نگراني كرده بودند، اما به ايشان اطمينان مي‌دهيم كه اگر مشكل اشتغال و اقتصاد مردم حل شود، رواج حيرت‌آور شرط‌بندي هم متوقف خواهد شد. بسياري از كساني كه به اين وادي گام مي‌گذارند، درد معاش دارند. آنها به هواي گرم شدن پا به اين آتش مي‌گذارند، اما غالبا همه وجودشان مي‌سوزد و خاكستر مي‌شود. نمي‌شود نان ملت را تامين نكرد و صرفا با بگير و ببند و افشاگري و ابراز نگراني دنبال تعطيل كردن سايت‌هاي شرط‌بندي رفت. اگر مردم درآمد نداشته باشند، طبيعتا به صرافت كسب ثروت‌هاي بادآورده خواهند افتاد و بعد از مدتي حتي در صورت رفع نياز مالي، به اصل شرط‌بندي معتاد مي‌شوند.

از اصل مطلب غافليم و گمان مي‌كنيم رفع معضلات جدي با با تكاپوهاي فرعي و بي‌حاصل ممكن است. يقين داشته باشيد حتي مشكل ابدي فحاشي در شبكه‌هاي اجتماعي و هجوم‌هاي فله‌اي به صفحات اين و آن هم با رفع بيكاري به شكل چشمگيري بهبود خواهد يافت. بيكاري و وفور اوقات فراغت بي‌هدف، اصلي‌ترين دليل شكل‌گيري چنين فضاهايي است، وگرنه چقدر لاف فرهنگ زديم و به جايي نرسيديم؟ جيب جوانان را پر از پول كنيد، آنها بلدند چطور ازدواج كنند؛ وگرنه به قول ظريفان كسي كه ازدواج كرد، ديگر اينترنت مي‌خواهد چكار؟!


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها