مقایسه فوتبال برتر با نود
10524
نسخه فیک نود
15 شهريور 1398
462
ایرانی
حتی اگر برنامه او روزی پربیننده شود، بعید است خودش به یک‌صدم محبوبیت و مقبولیت عادل برسد.

روزنامه گل- برنامه «فوتبال برتر» دوشنبه‌شب برای دومین هفته پیاپی باز هم در همان باکس مشهور برنامه نود روی آنتن رفت تا دیگر تردیدی باقی نماند که میثاقی جانشین استادش عادل فردوسی‌پور شده و قرار است برنامه‌ای را دقیقا با همان محتوای فنی و فوتبالی و البته کاملا عاری از سوگیری‌های سیاسی و اجتماعی روی آنتن ببرد. طبعا این برنامه به مرور زمان با نود مقایسه خواهد شد. ما هم چند نکته در همین باب برای‌تان انتخاب کرده‌ایم.

شباهت‌ها

وجوه تشابه که بسیار زیاد است. فوتبال برتر شامل پخش خلاصه بازی‌ها، کارشناسی داوری، مصاحبه‌های حضوری و تلفنی و بررسی پرونده‌های ویژه می‌شود؛ یعنی همه کارهایی که عادل در نود می‌کرد. میثاقی در برنامه این هفته‌اش از امیرحسین فتحی، مدیرعامل استقلال دعوت کرد و مصاحبه مفصلی با او داشت. سپس پرونده‌ای در مورد کیفیت توپ‌های لیگ برتر روی آنتن رفت و البته آیتمی هم در مورد شادروان مهدی شادمانی عزیز پخش شد. اینها تقریبا همه آن کارهایی بودند که اگر عادل هم این هفته با نود روی آنتن می‌آمد، انجام‌شان می‌داد.

تفاوت‌ها

در برنامه فوتبال برتر خبری از حضور کارشناس داوری نیست. تصاویر منتخب بازی‌ها برای سه کارشناس فرستاده می‌شود و نظر آنها همزمان با پخش تصاویر، روی صفحه به نمایش در می‌آید. تنوع و تعدد کارشناسان اقدام خوبی است، اما باید دید وقتی یک مسابقه حساس روز یکشنبه یا دوشنبه برگزار می‌شود، باز هم وقت کافی برای انتخاب و ارسال تصاویر و درج نظرات کارشناسان باقی می‌ماند یا نه. تفاوت‌های جزیی دیگری هم البته وجود دارد. مثلا هنگام پخش مسابقات دیگر خبری از نمایش آمارهای منحصربه‌فرد مربوط به آن بازی نیست؛ شاید چون آمارگیر متخصص عادل هم مثل بقیه گروهش حاضر نشده با میثاقی کار کند! در عوض اما همزمان با پخش خلاصه بازی، آمار مسابقه و ترکیب ثابت دو تیم به نمایش در می‌آید. در این دو هفته همچنین هیچ مسابقه‌ای نریشن نداشته، در حالی که این اواخر در نود غیر از پرسپولیس و استقلال، برای بقیه مسابقات مهم هم نریشن و متن تهیه می‌شد. در ضمن «از نود تا نود» هم دیگر نداریم؛ چون نه دیگر نودی در کار است و نه مزدک میرزایی که این بخش را می‌گفت در دسترس است!

نظرسنجی؛ فرق بزرگ

یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه نود، نظرسنجی هفتگی بود که عادل هم روی نتایج آن و نیز تعداد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی حساسیت ویژه‌ای داشت. در دوران اوج نود، تعداد پیامک‌های برنامه به طور متوسط بین دو تا سه میلیون نفر بود و البته این اواخر به یک تا یک‌ونیم میلیون نفر رسید. در فوتبال برتر اما خبری از نظرسنجی نیست، لابد چون مسوولان برنامه می‌ترسند تعداد مشارکت‌کنندگان در آن اندک باشد.

تیزتر، اما نچسب‌تر

دست‌کم مصاحبه با فتحی نشان داد محمدحسین میثاقی نسبت به عادل فردوسی‌پور مصاحبه‌گر بهتری است. او سرعت انتقال بالاتری دارد و فن بیانش هم بد نیست. از عادل همیشه ایراد گرفته می‌شد که موقع مصاحبه تمرکز کافی ندارد و دایم با تبلت و گوشی‌اش ور می‌رود. وضعیت میثاقی اما متفاوت است. با همه این احوال، شکل جانشینی میثاقی با عادل آنقدر زننده بود که همچنان مخاطبان نتوانند با مجری فوتبال برتر ارتباط برقرار کنند. حتی اگر برنامه او روزی پربیننده شود، بعید است خودش به یک‌صدم محبوبیت و مقبولیت عادل برسد.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها